HDMI 2.0

HDMI w wersji 2.0 to ostatnio zaprezentowany standard sygnału audio-video, który - tak jak jego poprzednie wersje - jest wstecznie kompatybilny z wcześniej prezentowanymi standardami HDMI. Warto zatem zapoznać się ze specyfikacją HDMI w wersji 1.0, 1.1, 1.2 i 1.3 oraz HDMI w wersji 1.4.


Zapraszamy do zapoznania się z nowościami, jakie zostały wprowadzone wraz z prezentacją HDMI 2.0 oraz jego podwersji: 2.0a i 2.0b

Przepustowość 18Gbps

HDMI 2.0b oferuje najwyższą przepustowość sposród wszystkich dotychczasowych standardów (HDMI 1.4 oferowało przepustowość 10.2Gbps). Dzięki temu pozwala na przesyłanie nieskompresowanego materiału video nawet w rozdzielczości 4K UltraHD oraz audio do 32 kanałów (np. w Dolby Atmos lub DTS:X).

Format obrazu 21:9

Dzieki wprowadzeniu możliwości odtwarzania obrazu w formacie 21:9, używając kabli HDMI najnowszej specyfikacji można w domowych warunkach poczuć się zupełnie jak na sali kinowej.

Rozdzielczość 4K Ultra HD przy 60Hz

Nowa specyfikacja wprowadza kolejne zmiany dotyczące rozdzielczości obrazu: teraz można cieszyć się wszystkimi zaletami najwyższej jakości obrazu 4K Ultra HD przy 60Hz.

Większy zakres kolorów

Głębia kolorów, ograniczona do 8 bitów w przypadku standardu HDMI 1.4, została rozszerzona do 10 i 12 bitów. Urządzenia obsługujące standard HDMI 2.0a oraz 2.0b zgodne są z HDR (High Dynamic Range), dzięki czemu wyświetlane na ekranie kolory zyskują na jasności i intensywności.