Pytania? Wątpliwości dotyczące standardu HDMI?

Znajdź odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania i poznaj jeszcze wiecej szczegółów dotyczących specyfikacji HDMI.


Większość treści na tej stronie powstała dzięki uprzejmości redakcji serwisu informacyjnego www.RMS.pl. Właścicielem RMS.pl jest sklep internetowy www.sklep.RMS.pl, którego oferta kabli obejmuje blisko 2.500 wyłącznie markowych produktów.



sklep.RMS.pl

Wszystkie produkty w www.sklep.rms.pl przechodzą szczegółową kontrolę zanim zapadnie decyzja o wprowadzeniu ich do sprzedaży. Ponadto jest to jeden z niewielu sklepów w Polsce, który posiada własny serwis audio-video i jedyny, który dysponuje wystarczającą wiedzą oraz doświadczeniem, aby prowadzić własny portal z informacjami, poradami i testami sprzętu audio-video.

Wybór nowego przewodu uzależniony jest od potrzeb, jakie ma spełniać kabel. Wszystkie kable HDMI są w pełni kompatybilne z poprzednimi standardami.

Kable micro HDMI i mini HDMI wykorzystywane są w połączeniach przenośnego sprzętu ze stacjonarnym sprzętem wyposażonym w pełne gniazdo HDMI. Popularne przykłady takich połączeń to telefon-telewizor, aparat-telewizor.

Micro i mini HDMI pozwalają na przesył sygnału 4K Ultra HD, dlatego tak bardzo istotny jest wybór dobrego jakościowo kabla.

Sygnał HDMI może być przedłużony na odległości znacznie dłuższe niż standardowe 15-25m. Odległości powyżej 35 metrów a sięgające nawet 100 metrów i więcej osiągane są dzięki konwerterom sygnału na skrętkę komputerową CAT5 lub CAT6.

Najlepszym i najpopularniejszym producentem takich urządzeń jest europejskie przedsiębiorstwo Lindy

W niektórych sklepach oraz na aukcjach Allegro pojawiają się kable HDMI oznaczone standardem 1.4b lub 1.4c oraz 1.5, 1.6, a nawet wyżej. Warto pamiętać, że takie oznaczenia są zwykle oszustwem, gdyż AKTUALNYM NAJWYŻSZYM standardem HDMI jest 2.0b, zaś poprzednim 1.4 (z dopiskami a lub b).

Organizacja HDMI nigdy nie opublikowała i nie wdrożyła do produkcji standardów pomiędzy HDMI 1.4, a HDMI 2.0.

Wybór kabla HDMI powinien być podtykowany wartością sprzętu, do jakiego mamy zamiar go zakupić. Wynika to z prostego faktu, że kabel nie powinien w żaden sposób ograniczać możliwości telewizora. Umownie przyjmuje się, że kabel powinien kosztować ok 5-10% wartości telewizora.

Jakość kabla odzwierciedlona jest w jego fizycznym wykonaniu. Dobry kabel HDMI posiada solidne wtyki, które nie rozpadną się po dwóch, trzech podłączeniach, co jest normą w przypadku najtańszego towaru z hipermarketów i allegro.
Kolejna sprawa to łamliwość kabla, który z jednej strony powinien być podatny na gięcie, ale odporny na przełamanie. Dlatego tak istotne jest zastosowanie wysokiej klasy izolacji oraz grubych żył miedzianych - odpornych na przełamania.

W przypadku zakupu kabla do instalacji w ścianie należy upewnić się co do tego, że posiada podwójną izolację. W inny przypadku z czasem kabel będzie podatny na wilgoć, co zawsze kończy się kuciem ścian i wymianą kabla. Aktualnie najbogatszą gamę profesjonalnych kabli instalacyjnych w Polsce oferuje firma Lindy. Jeśli chodzi o domowe zastosowania wiodącą firmą jest Monkey Cable.

Niestandardowe długości kabli HDMI wynikają zazwyczaj z potrzeb:

1. Bliskiego podłączenia sprzętu - np. Wireworld oferuje kable 0,3 metra, Profigold - 0,75 metra.

2. Instalacyjnych - z jednej strony chodzi tu o nietypowe długości kabli, które są ukryte w ścianach i podłączone do gniazd natynkowych np. kable o długości 4,5m (Lindy), 6m (Kimber Kable), 7m (Wireworld), 8m (Chord), 9m (Wireworld).

Z drugiej strony o bardzo długie odległości, gdzie zwykły kabel nie daje sobie rady z przesyłem sygnału HDMI. Wtedy stosuje się transmitery sygnału: - przewodowe - do 30, 40, 70, 100 a nawet do 700 metrów. Liderem na rynku tego typu produktów jest Lindy - niemiecko-brytyjski producent godnych uwagi transmiterów. Oferta tutaj.

Najbardziej standardowe długości kabli HDMI to: 1m, 2m, 3m, 5m, 10m, 15m.

Różnica między kablami płaskimi a okrągłymi wynika przede wszystkim z innego ułożenia żył w kablu – skręcone (kable okrągły), równoległe (kable płaski). W niektórych przypadkach kable płaskie lepiej sprawdzają się instalacjach pod podłogą. Płaski kabel HDMI często znajduje zastosowanie przy niektórych typach mebli, gdzie szczeliny pozostawione na kable mają wysokość kilku milimetrów (pod warunkiem, że wcześniej uda się przeciągnąć wtyk). Zazwyczaj płaskie kable są bardziej elastyczne, dlatego używa się ich wszędzie tam, gdzie ilość miejsca jest mocno ograniczona.

Przyjmuje się, że dobrej jakości pasywny kabel HDMI jest w stanie przesłać sygnał Full HD na odległość do 15-20 metrów. Powyżej tej odległości wymagane jest zastosowanie innych rozwiązań w postaci:

- Extendera sygnału
- Kabla HDMI hybrydowego
- Aktywnego kabla HDMI (ze wzmacniaczem)

Przed umieszczeniem kabli na stałe w ścianie lub podłodze zalecamy sprawdzenie podłączenia!

Bezprzewodowy sygnał HDMI to nadal pieśń przyszłości. Wynika to z rosnącej gęstości sygnału audio-video. Transfer w ramach HDMI sięga już 18Gb/s, co sprawia problem nawet gorzej wykonanym kablom i jest zupełnie nieosiągalny dla typowych bezprzewodowych rozwiązań domowych. Te wystarczają jak na razie do amatorskiego przesyłu dźwięku.

W przypadku profesjonalnych rozwiązań bezprzewodowy przesył jest możliwy, ale wiążę się ze znacznymi wydatkami w postaci kilku tysięcy złotych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Lindy.